78PLN
per person

Cracovian Cheesecake (N.Y) Sernik Marty 3438

To jest rok sernika. Upiekłam ich ponad setkę : ) Pomyślalam, że podzielę się z Wami przepisem, który udaje się prawie! za każdym razem : ) ale jak już się uda to jest hicior. Kilka dni temu prowadziłam warsztaty z kuchni polskiej, pewna mila amerykanka powiedziała , że podróżuje i je serniki i że ten był najlepszy na świecie : ) czasem słyszę mile słowa od ludzi, ale tym razem brzmiało to przekonywująco, póżniej wysyłała mi zdjęcia serników z różnych miejsc z opisami.Przepis na mój sernik zaczyna się na polowaniu na najlepszy ser wiejski w Krakowie. Na początku trzeba znależć młodego górala na Placu na Stawach i kupić od niego 1 kg półtłustego sera białego ( nie tłusty ) jeśli prawdziwego górala nie ma...to naprzeciwko jego stoiska jest budka z nabiałem i tam mają bardzo fajny ser w wiaderku z Limanowej z góralem na obrazku : )) póżniej 10 jaj wiejskich..Jeśli jednak nie chce Wam się szukać górala to zamówcie go po prostu u mnie : )

Read moreAbout the cook, Marta

verified host
1+
100+
1k+

Hello! I’m Marta, I'm sculptor, but i also love cooking. I’ve always enjoyed sharing my knowledge of my beautiful home town, and more about art of fermented foods/probiotics/prebiotics, both through the website I run eataway.com and with all the wonderful travellers I meet in person.

I also love cooking. That means delicious, home-made food freshly-prepared for my family and friends, and fun evenings of conversation and shared experiences. I’ve often thought when travelling myself how great it would be to have a meal with a local person.

Restaurants are great, but sometimes it seems it would be better to enjoy a home-cooked meal with someone who can also tell me a bit more about their experiences, their lives and their cities. So, I’ve decided to do exactly that. I cook for up to 12 people at my home in Krakow every Wednesday, sometimes Saturdays from around 7pm. And you’re invited. Please join me!

View profile

364 reviews


More reviews for Marta