180PLN
per person
online class

N.Y Cheesecake | online class 499

To był rok zarazy i sernika. Upiekłam ich ponad setkę : ) Pomyślalam, że podzielę się z Wami przepisem, który udaje się prawie za każdym razem, ale jak już się uda to jest chicior. Kilka dni temu prowadziłam warsztaty z kuchni polskiej, pewna mila amerykanka powiedziała, że podróżuje i je serniki i że ten był najlepszy na świecie : ) czasem słyszę mile słowa od ludzi, ale tym razem brzmiało to przekonywująco, póżniej wysyłała mi zdjęcia serników z różnych miejsc z opisami. tak czy inaczej niema doskonałego przepisu, tak wiele elementów składa się na końcowy efekt, nie pieczcie jeśli jesteście wkurzeni, smutni, zmęczeni, podobno i ciśnienie i przeciągi i przekleństwa wszystko ma znaczenie, oczywiście dobry produkt najważniejszy ( nie powiem Wam ile razy mnie skręcało, że znowu zmarnowałam wanilię, kilka serników wypłynęło z brytfanki, kilka było suchych i zjaranych. Teraz mogę powiedzieć, że ujarzmiłam ten przepis i za każdym razem się udaje.

Read more


About the cook, Marta

verified host
1k+

Hi, I'm a co-founder of Eataway which connects people with home cooks and hosts all around the world. For the last 5 years, I have been teaching people how to cook delicious food at my home, and I also run food workshops such as the Pierogi Power Workshop, Fermentation Workshop and more. Recently I was the host of a big food event for The Krakow Pierogi Festival and Harvest Festival. (I also appear regularly on TV and radio as a guest, discussing subjects related to home cooking, the sharing economy and food tech.) I’ve always enjoyed sharing my knowledge of my beautiful hometown, and more about the art of Polish cuisine, both through the website and with all the wonderful travellers I meet in person.

My grandmother and my mother were great cooks. That means delicious, home-made food freshly-prepared.

Restaurants are great, but sometimes it seems it would be better to enjoy a home-cooked meal with someone who can also tell me a bit more about their experiences, their lives and their cities. So, I’ve decided to do exactly that. I cook for up to 14 people at my home in Krakow and you’re invited. Please join me!

View profile

393 reviews


More reviews for Marta